חסר רכיב

זורקים אבנים ללא הבחנה / יורם רז, מרחביה, מנכ"ל המכללה האקדמית עמק יזרעאל, ידיעות הקיבוץ

12/10/2014

הגיע הזמן להפסיק להתייחס לקיבוצים כאל "שודדי יורם רזקרקעות", ולזכור שנכדי ה"שודדים" ממשיכים להיקבר בבתי הקברות הצבאיים

מאנשי אקדמיה ומכותבים בעיתונות יש ציפייה שידייקו בעובדות ויסתמכו על נתונים לא פופוליסטיים, ובעיקר ישוו בין אוכלוסיות, צורות התיישבות, אורח חיים, חשיבות ההתיישבות והמקום, ולא יתהלכו ברגל גסה ויתייחסו לקיבוצים כאל שודדים.

איתרע המזל שהחלטות רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) - שאינן ברורות דיין - נפלו בתקופת מבצע "צוק איתן" - ומה שגילינו, בין השאר, היה שהאמרה "גבולות המדינה ייקבעו על־פי התלם הנחרש האחרון" תקפה עד היום; שללא הקיבוצים בעוטף - אנה אנו באים; ושהיום מדובר ב"עוטף", ומחר ידובר בגליל העליון ובעמקים.

עייפנו כבר מלתאר את תרומתנו לחברה הישראלית, אך מעניין הדבר - שבכל משבר מתגלה התנועה הזו מחדש ונמצאת במרכז כל עשייה, והיא הרי רק אחוז אחד מכלל האוכלוסייה, ונכדי ה"שודדים" ממשיכים להיקבר בבתי הקברות הצבאיים.

ואשר לנתונים: הקיבוצים לא קיבלו את האדמות מהמדינה. הקיבוצים היו כאן הרבה שנים לפני המדינה, וכשהיא קמה הם מסרו את האדמות למדינה כחלק מהשקפת עולם שהתנגדה לחזקה על רכוש פרטי, כך שעד היום הקיבוץ אינו שייך לחבריו אלא למעין ארגון ערטילאי שנקרא "ניר שיתופי". את זה המציא ברל כצנלסון, שבימים אלה אנו מציינים שבעים שנה למותו. החקלאים מזכרון־יעקב, מבנימינה, מיסוד־המעלה, מראש־פינה, והמושבים - לא מסרו את הקרקעות למדינה, אלא כל "בעל נחלה" רשם את נחלתו בטאבו, לו ולבנו הממשיך.

התנועה הקיבוצית עברה טלטלה ומשבר קיומי שקצרה כאן היריעה מלנתחם. טלטלה זו יצרה חובות ענק, חלקם בגלל התנהלות לא־אחראית (שלא השפיעה על רמת החיים) וחלקה בגלל מדיניות הדברת האינפלציה בשנות השמונים של המאה הקודמת. התנועה הזו התעשתה, החזירה ומחזירה את מרבית חובותיה, כאשר שום ארגון בעל חוב דומה לא החזירו עד היום. התנועה הזו התעשתה - ביצעה שינוי מבני, אידיאולוגי ותודעתי, ורוצה לשייך את הדירות לחבריה ולרשום אותן על שמם, רחמנא לצלן.

דייר בעיר הסמוכה, וגם בדיור הציבורי, נדרש לשלם לרמ"י 3.75% מהערכת השמאי של הקרקע כדמי היוון, ובכך לקנות זכויות חכירה ל־99 שנים, אבל כל אלה הדוגלים בשוויון - אולי יסבירו לנו למה חבר קיבוץ, שחי חיים צנועים, כמעט נזיריים, נדרש לשלם 33% מערך הקרקע? מדוע הוא מופלה לרעה?

התנועה הקיבוצית מזדקנת, הגיל הממוצע של מרבית חברי הקיבוצים הוא שישים. בעוד עשר שנים, אם לא תהיה צמיחה דמוגרפית בכל קיבוץ, תקטן התנועה הקיבוצית בחצי. אז עכשיו אולי ישיבו לי: מי יגור באותם קיבוצים? שכן כאשר התנועה הקיבוצית הופכת להיות פופולארית בקרב זוגות צעירים שאין באפשרותם לזכות בדיור הוגן בשכנות למקום מגוריהם - הם פונים בעשרות לנסות ולהיקלט בקיבוצים, וחלקם נכדים ובנים למייסדי הקיבוץ, בני העלייה השנייה והשלישית - זוהי סגירת מעגל דיאלקטית כמעט מושלמת; אבל כאן באה רמ"י ואומרת: תהיו ברוכים, תיישבו את הנגב והגליל (שם מצויים מרבית הקיבוצים), אבל תשלמו 91% דמי היוון (תיקון - ביישובי קו עימות 0% וביישובים באזור פיתוח ב' 51%, שזה עדיין כסף רב מאוד). רמ"י רוצה לצאת משטח "מחנה" הקיבוץ - כך שהחוכר הראשי יהיה הקיבוץ, שיחכיר בחכירת משנה את הבית לחבר שלעולם לא יהיה הבעלים של דירתו ולא יהיה לו רישום בטאבו; ובאה התנועה ומסכימה - כדי שהקיבוץ לא יהפוך למחנה נדל"ן וכדי שתהיה בקרה על הנכנסים בשעריו והופכים להיות חברי קיבוץ לכל דבר ועניין. האם זה בחינם? לא ולא. דמי ההיוון הם 29% + 3.75% (בסך הכול כ-33%) מהערך השמאי, וגם זה כסף רב מאוד, הרבה יותר מהנדרש מזכאי הדיור הציבורי.

הגיע הזמן שכל הקבוצות בישראל שמגלות רגישות חברתית, יבינו שחייבים לגלות רגישות כזו גם כלפי חברי הקיבוצים וגם כלפי הנקלטים בהם. הגיע הזמן שיפסיקו לידות אבנים ללא הבחנה וללא אחריות, כי אם לא נגיע להסדר - הם לא יוכלו יותר לעלות בשבתות לגלבוע ולהשקיף על המרבד הצבעוני של הנוף והצבעים המשתנים, שמישהו קם השכם בבוקר כדי שכל זה יתקיים.

הגיע הזמן שכל אלה יבינו שהתנועה הקיבוצית מסרה עשרות דונמים למדינה במסגרת הסדר החוב, אך המדינה לא עשתה עמם מאומה. הגיע הזמן שיבינו שמיתוסים אינם נבנים על עובדות אלא על צורכי הנפש של מחבריהם, ולעיתים אפשר לתהות מי המקפח ומי המקופח.

הגיע הזמן שמבקרי התנועה הקיבוצית יסבירו לעצמם איך המדיניות הלא־אוהדת של רמ"י כלפי התנועה הקיבוצית, שלכאורה מאוד מפלה לטובה - תפתור את בעיות הדיור הציבורי... הגיע הזמן שהמבקרים יבינו שהתנועה הקיבוצית אינה ארבעת קיבוצי כביש החוף, ושאם אנחנו לא נתקיים - נהיה חייבים להעיר את יהושע חנקין מקברו כדי שיגאל מחדש את אדמות העמק, ודי לחכימא ברמיזא...

יורם רז, מרחביה, מנכ"ל המכללה האקדמית עמק יזרעאל
חסר רכיב