חסר רכיב

75 שנה לקיבוץ ניר-עם! אדמתי שולחת יישר כוח לחברות ולחברי הקיבוץ על עמידתם למול טרור העפיפונים

10/06/2018

יו"ר אדמתי, גלעד אלטמן והנהלת אדמתי, כתבו השבוע אל על עופר ליברמן, דובר קיבוץ ניר עם: "עמותת אדמתי מברכת את חברי קיבוץ ניר עם לשנת ה 75 להקמתה. חלוצים הייתם בעבר וכך גם בהווה ובעתיד. עמותת אדמתי מצדיעה לכם על נחישותכם באחיזתכם בקרקע למען הדורות הבאים .

בהערכה רבה, יישר כוח, גלעד אלטמן – יו"ר, הנהלת אדמתי.

הברכה לחברי קיבוץ ניר עם הגיע בעיצומם של שבועות קשים לקיבוץ בעוטף עזה. אתר התנועה הקיבוצית כתב בהקשר זה:

בשבועות האחרונים שומעים על קיבוץ ניר-עם בהקשר לטרור העפיפונים אשר כילה שטחים עצומים בסמוך לקיבוץ. ביום שישי, בזמן שמעברה השני של הגדר יתכוננו ליום הנכסה, יחגגו בקיבוץ 75 שנים לעלייה לקרקע, עלייה שהיוותה את השער הלכה למעשה להקמת 11 הנקודות ומשם אל כל הנגב. (הכתבה והתצלום, באדיבות אתר התנועה הקיבוצית)
 
דובר הקיבוץ והאחראי על החקלאות, עופר ליברמן: "נכון הדבר הוא שאנחנו עוברים תקופה לא פשוטה, יחד עם זה ועם כל הכבוד לחמאס, הם צריכים קצת יותר מעפיפונים וקאסמים כדי לשבור אותנו. אנחנו נחגוג בשמחה גדולה ביום שישי 75 שנה לעליית ניר עם אל הקרקע על אפם וחמתם של אנשי הטרור. אני אצטט קצין בכיר בצבא שאומר שאת החמאס הרבה יותר מעצבן לראות עוד בית בעוטף מאשר לראות עוד טנק בעוטף, ובזה אנחנו עסוקים – בצמיחת הקיבוץ ובצמיחת העוטף".

שיא בעוטף - מפת הנפילות בקיבוץ ניר עם

שיא בעוטף - מפת הנפילות בקיבוץ ניר עם

ניר עם עלו לקרקע בעקבות המלצות ועדת פיל בשנות ה- 30, אז הבינו בתנועה הציונית שישראל לא תכלול את הנגב, לפיכך בוצע מאמץ לאומי לתקוע יתדות באזור זה. 

ראשוני העולים לקרקע היו חברי גרעין "ניר חיים", אשר חיו עד אז בקריית חיים ואמורים היו לעלות להתיישבות בגליל. השינוי הגיע בעקבות המלצה של נציג הסוכנות, אשר לקח ברכב את מנהיג הקבוצה לחולות בית חנון וסיפר לו שזה אחד המקומות הבודדים באזור בהם אפשר למצוא בארות של מים ולהקים יישוב. חברי הגרעין השתכנעו ובשנת 1943 עלתה ניר עם על הקרקע. מקור המים המדובר, הוא ששימש ראש הצינור הכפול שלאורכו נבנו יישובי וקיבוצי "11 הנקודות". 

מים כאמור היו, אך גם האויב הקרוב בעזה. ביום הקמת המדינה טס מטוס קל מצרי והשליך כרוזים, השמורים עד היום בארכיון הקיבוץ, בהם קרא להם להיכנע ולעזוב.

ליברמן מסכם: "ניר-עם סבלה כל השנים מחדירות פדאיון, הייתה השיאנית הלאומית בספיגת קסאמים, והיום שיאנית העוטף בשרפת השדות. יחד עם זאת, הקיבוץ צומח, אופטימי ומתפתח יפה. נראה לי שאפשר בהחלט לציין בתקופה זו את חג המשק המרגש של הקיבוץ".

 

אל הכתבה בעיתון הקיבוץ יש להוסיף: קיבוץ ניר עם היה ונותר היישוב שספג יותר פגיעות מכל יישוב אחר בעוטף עזה. מיקומו המיוחד, בין גבול עזה לבין העיירה שדרות, הפך אותו למטרה נוחה. מפת הנפילות שמציג כאן אתר אדמתי – מדברת בעד עצמה.

 

כולנו עם חברות וחברי ניר עם בימים אלו ובכלל. 

תגובות לדף זה תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב