עמותת אדמתי
חסר רכיב

רקע חיוני לקראת הדיון בעתירת אדמתי נגד רמ"י, ב 15.09.19 בבג"ץ

12/09/2019

עתירת אדמתי שתידון ב 15.09.19 בבג"ץ – רקע

 

עמותת 'אדמתי' פועלת להשוואת התנאים בחלקת המגורים, בין ההתיישבות הוותיקה לבין

המגזר העירוני. בעמותה חברים כ-120 קיבוצים ומושבים שעלו על הקרקע לפני או בסמוך להקמת המדינה.

·      עמותת אדמתי עתרה לבג"ץ בטענה לענישה קולקטיבית ולהתנהלות כוחנית נגד חקלאים שיישובם עתר בתביעה לזכויות היסטוריות.

·      בעתירה שהוגשה באמצעות עו"ד אמיר קמינצקי נטען בין היתר: רשות מקרקעי ישראל פועלת בכל כוחה, תוך שימוש לרעה בכוחה השלטוני המנהלי והמונופוליסטי, למנוע מחוכרים וותיקים של קרקע חקלאית את זכותם הלגיטימית לנהל הליך משפטי מול רמ"י בגין זכויות היסטוריות על הקרקע. למהלכים אלו אין שמות יפים. רמ"י פועלת בכוחניות ושוללת מיישובים שלמים את התנאים השוויוניים לכל, במטרה לגדוע הליכים משפטיים ולמנוע הגשת תביעות המתנהלות כנגדה, בגין טענות לגיטימיות של חקלאים ביישובים.

·      בעתירה (19.06.18) לבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק, ביקשה אדמתי לקבל צו על תנאי המורה לרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לנמק מדוע אינה מבטלת החלטה שלה (מיום 9.2.2017), לפיה רמ"י לא תחיל 'החלטות מיטיבות' בכל יישוב בו הוגשה תביעה ל'זכויות היסטוריות' או ל'תנאים מטיבים'. על ההחלטה חתומה עו"ד מיכל קראוס, יועצת משפטית באגף חוזים לדורות ברמ"י.

·      העתירה מבקשת מבית המשפט להפוך את הצו על תנאי למוחלט ולחייב את רמ"י בהוצאות, לנוכח התנהלות פסולה במישור המינהלי-חוקתי, ואף במישור המשפט הפרטי.

·      במוקד העתירה מפורטת החלטת רמ"י, לפיה בכל מקרה בה קיימת תביעה לזכויות היסטוריות, תסרב רמ"י לטפל בפניות למימוש זכויות החוכרים על פי החלטות המינהל. "מדובר בהנחיה גורפת, האוסרת על הפעלת שיקול דעת מינהלי מכל סוג שהוא או התייחסות לפרטי הבקשה."  

·      בין הטענות בעתירה: "למהלכי רמ"י אין שמות יפים ואין תארים מחוכמים". רמ"י פועלת בכוחניות במטרה לגדוע הליכים משפטיים ולמנוע הגשת תביעות המתנהלות כנגדה בגין טענות לגיטימיות של חקלאים ביישובים והישובים עצמם."

·      אדמתי קובעת, כי מדובר באפליה חסרת תקדים, תוך שימוש לרעה בכוח עצום המוקנה לרמ"י ותוך ביצוע מדיניות שמשמעותה אחת: מניעת זכות הגישה של אזרחי מדינה לערכאות, תוך מעשים בלתי מתקבלים על הדעת ואשר חורגים מכל מתחם של סבירות ומידתיות.

·      העתירה הוגשה על רקע אפליית חברים ביישובי אדמתי, שהיישובים שלהם הגישו תביעות נגד רמ"י בגין זכויות היסטוריות.

 

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב