עמותת אדמתי
חסר רכיב

בלעדי לכלכליסט סדרי העדיפויות של כץ: סבסוד חקלאים, ביטול מכסים והורדת חסמים להתחדשות עירונית

16/07/2020
המבחן המהותי הראשון של שר האוצר ישראל כץ, לאחר שהעביר בשבוע שעבר את החוק לעידוד התעסוקה, הוא אישורם של חוק התקציב וחוק ההסדרים במשק. כץ הורה לפקידי האוצר להכין חוק הסדרים אגרסיבי להורדת חסמים, שחרור רגולציה, הגברת התחרות והפחתת המחירים ויוקר המחיה במשק. תפקיד שר האוצר הוא להניע את המשק, וחוק ההסדרים אמור להיות מנוף בסימון הדרך, הבהיר להם כץ.

כץ, פוליטיקאי ממולח, סבור כי המצוקה בעקבות הקורונה יצרה הזדמנות שלא קרתה מעולם, וכעת יש הזדמנות להעביר חוקים ורפורמות מרחיקי לכת בגיבוי הציבור, עם תמיכה בכנסת.

כץ שינה סדרי העדיפויות במשרד עם מינויו. מחירי הדיור - OUT. תשתיות, חקלאות והורדת רגולציה - IN. כץ הורה לפקידים הבכירים והרגולטורים הכפופים אליו ברשות שוק ההון, רשות ניירות ערך ורשות המסים, להגיש לו יוזמות ורעיונות להפחתת הרגולציה. לבקשתו, יוקם מטה תשתיות במשרדו שיהיה כפוף אליו, שלו ימונה מנהל.
כשר התחבורה לשעבר, הוא רוצה להניע את גלגלי התשתיות, והבנייה לתפיסתו היא מהקטרים המרכזיים במשק, כמו גם תחום ההייטק. מטרתו היא לשחרר חסמים לקידומם של פרויקטים של התחדשות עירונית לאחר שאלה לא זזים בקצב משביע רצון.

בחוק ההסדרים יציע כץ להוריד את אחוזי ההסכמה הנדרשים מדיירים בפרויקטים לצורך ביצוע התחדשות עירונית, להתאים את הכללים לדיירים על מנת שיתמכו בפרויקטים כאלה, לסייע ליזמים, ולהעמיד תשתיות לראשי הערים כדי שיהיו שותפים לתהליך.

פרק נוסף בחוק ההסדרים יעסוק בחקלאות. כץ, חקלאי ממושב כפר אחים, שימש כשר החקלאות בממשלת שרון וביצע בזמנו איחוד של מועצות שונות לכדי מועצת הצמחים, במטרה לחסוך כספים ולשפר את השירות לחקלאי. כעת הוא מציע להעניק סבסוד ממשלתי לחקלאים בתמורה להסרת המכסים על יבוא תוצרת חקלאית. כדי לשחרר חסמים ביבוא, הוא רוצה להוציא את מועצת הצמחים ממשרד החקלאות.

כץ רוצה להחיל רפורמה זו על מגדלי פירות, ירקות, תבלינים, מספוא ועוד. הוא הציג לשר החקלאות אלון שוסטר תוכנית שלפיה לחקלאי יוצע מרווח של קיום באמצעות תמיכה, והחקלאי יחליט מה לגדל. מהלך כזה יביא תועלת עצומה לחקלאי, יפתח את השוק לתחרות מיבוא, ויעלה למדינה פחות מדרכים אחרות.
חסר רכיב