עמותת אדמתי
חסר רכיב

זירת הקרב מיום הכיפורים תהפוך לשטח חקלאי- ווינט

23/07/2020
זירת הקרב המפורסמת ממלחמת יום הכיפורים - הועברה לידי החקלאים. צה"ל סיים לפנות את המוקשים מ-108 דונמים במובלעת "עמק הבכא" המפורסמת. היום (ד') הועברו השטחים לידי המועצה האזורית גולן וקיבוץ אל-רום, ובמשק מתכננים לנצל את השטח לגידולים חקלאיים.


המובלעת, שנמצאת בצפון רמת הגולן, מפורסמת בעיקר בגלל אחד הקרבות הידועים במלחמת יום הכיפורים שנערך במקום. הצבא הסורי ניסה להיכנס מאזור עמק הבכא לצפון רמת הגולן, בעיקר באמצעות כוחות השריון שלו. במשך ארבעה ימים נלחמו הצדדים, עד שלבסוף הכוחות הישראלים, שהיו בנחיתות מספרית, הצליחו לבלום את הכוחות הסורים ולדחוק אותם בחזרה אל מעבר הגבול.


עם תום המלחמה הוגדר האזור כמובלעת והיה סגור לכניסת אזרחים. לפני כשנה, כחלק משיתוף הפעולה בין המועצה האזורית לפיקוד הצפון, הוחלט להוציא את השטח ממוקדשים ולהחזיר את השימוש בקרקעות לחקלאי קיבוץ אל-רום.

"עשינו את המאמץ הזה לניקוי מובלעת עמק הבכא מהמוקשים שמוטמנים פה כבר עשרות שנים, מאז 1973, מכיוון שלחימה בציר הרשע השיעי צריכה להיעשות לא רק באש ובברזל, אלא גם באמצעות חקלאות ציונית אמיתית, כפי שעושים תושבי רמת הגולן", אמר מפקד פיקוד הצפון, אלוף אמיר ברעם, בטקס העברת השטח.
ראש המועצה האזורית גולן, חיים רוקח, סיפר לנוכחים שעבורו מדובר בהגשמת חלום. "עמדתי באנדרטה של חטיבה 7 בעמק הבכא, הסתכלתי לשטח וראיתי ים צהוב. הגיע הזמן שיהיה כאן כתם ירוק פורח. פינוי השטח והעברתו לחלקאים היא המעשה המתבקש".


"מהמקום המזוהה ביותר עם מלחמת יום הכיפורים, עמק הבכא, קם מסר של שלום והתחדשות", הוסיף המנהל העסקי בקיבוץ אל-רום, יובל זיו. "העברת השטח היא גם העברת מסר של שותפות בין צה"ל לחקלאים ולתושבים".

חסר רכיב