עמותת אדמתי
חסר רכיב

יו"ר קק"ל: "הקורונה מהווה הזדמנות להשקיע בתשתיות הפריפריה"

27/07/2020
"משבר הקורונה הוא הזדמנות. מדינת ישראל צריכה להשקיע בתשתיות תומכות ולסייע לנגב ולגליל להפוך לאיזורי צמיחה כלכליים". כך טען הבוקר (ה') יו"ר קק"ל, דניאל עטר, בריאיון לאולפן ynet.


עטר ביקר בריאיון את מדיניות ממשלת ישראל בתהליך קידום הפריפריה וטען כי "יש אלפי יהודים עם הון גדול מאוד שמוכנים מחר בבוקר להשקיע. כל מה שהם מבקשים זה 'תסירו לנו את הבירוקרטיה'".

עטר התייחס לתוכנית קק"ל לקידום הפריפריה, "2040: רילוקיישן ישראלי", וטען כי "התוכנית בוצעה ללא כל קשר לקורונה, אנחנו כבר עובדים עליה יותר משנה. משבר הקורונה הפך להיות מאיץ לחשיבות התוכנית. אני עוקב אחרי כל מה שקורה במדינה, תמיד אנחנו עוסקים במה שקורה אתמול ושלשום ובקושי במה שקורה היום ומחר. הגיע הזמן שלממשלת ישראל תהייה תוכנית אסטרטגית של חמש, עשר, חמש עשרה ועשרים שנה קדימה, ממנה כל פעולה תגזר.

"ישראל זקוקה לתכנון אסטרטגי"

"תוכנית ישראל 2040 בעצם אמורה לעודד את העצירה של בריחת צעירים ומוחות טובים מהגליל והנגב למרכז הארץ, והנעת תהליך הפוך של צעירים ומשפחות צעירות מהמרכז לגליל ולנגב. הגליל והנגב הם מנועי הצמיחה הכלכליים של ישראל ויש למקד אותם בתחומי ההיי-טק, הפוד-טק, האגרי-טק והסייבר, אלה עולמות תוכן עצומים", הוסיף עטר.

מדברים על זה כבר הרבה מאוד זמן. משהו מתקדם? הציבור מתחיל להשתכנע? הממשלה משקיעה?

"בוודאי. הקמנו כבר מרכזי חדשנות בכינרת, בעוטף עזה, בשדרות, בשער הנגב ובדימונה. אנחנו מקדמים את כל מה שקשור לרובע החדשנות ואת המודל של באר שבע מקדמים גם בערים נוספות. איזור התעשייה בר לב ואיזור התעשייה בעוטף עזה המשותף לשער הנגב ולשדרות. אנחנו עושים הרבה מאוד דברים שמתקדמים כל הזמן.
טר טען כי "אין ספק שאם מדינת ישראל תקח את המודל הזה ותתחיל להשקיע בו, השקעה בחמש שנים הקרובות של 100 מיליארד שקל בפיתוח תשתיות טובות, שהופכות את הגליל והנגב למנועי הצמיחה הכלכליים של מדינת ישראל, יש אלפי יהודים עם הון גדול מאוד שמוכנים מחר בבוקר להשקיע. כל מה שהוא אומרים זה 'תסירו לנו את הבירוקרטיה'.

ראשי הרשויות גם רתומים לעניין, יש גם שרי ממשלה שכבר משתפים פעולה עם התהליך הזה", הוא הוסיף. "משבר הקורונה הוא הזדמנות - המרה בתפיסת העולם של ישראל. המרה של הנגב והגליל, במקום איזורים שמתקשים לסיים את היום, להפוך אותם לשותפים מלאים לפריון של המדינה הזו, לצמיחה הכלכלית ולעתיד".
"צריך לייצר תשתיות תומכות"

לאחר מכן, התייחס עטר לפרויקט העברת אגף המודיעין של צה"ל לנגב ולגורמים שונים בתוך אגף המודיעין ומחוצה לו שמנסים לעכב את המעבר. "זה רע מאוד. אני בירכתי את שר הביטחון וראש הממשלה החלופי, בני גנץ, על החלטתו מיד עם כניסתו לתפקיד לבצע את המעבר של אמ"ן דרומה. אם יש בעיות שאנשים לא רוצים לעבור בגלל שעדיין לא הסדירו את סוגיית הרכבת - שיפתרו אותן. זה מהלך שיכול לתת תאוצה יוצאת מן הכלל".

בנוגע לטענה כי אין לצעירים מוטיבציה לעבור מהמרכז לפריפריה, טען עטר כי "אם יפתרו בעיות נקודתיות, קטנות ובוערות רובם המכריע יבצעו את המעבר הזה, גם אם חלקם יסעו בבוקר ויחזרו בערב בנסיעת רכבת של 35-40 דקות. את זה צריך לפתור.

"מדינת ישראל כבר עשר שנים לא פותרת את הבעיה הזו. בגלל זה טענתי שכל פעולה כזו צריכה להיות חלק מתוכנית אסטרטגית של שינוי פני החברה הישראלית. תהליך דמוגרפי כל כך עמוק, שכולל הבאת חצי מיליון תושבים לגליל ומיליון תושבים לנגב, שליבת העשייה שלהם היא עולם ההיי-טק ודומיו, זה תהליך שמאז קום המדינה, מדינת ישראל לא אתגרה את עצמה בצורה כל כך דרמטית על מנת לשנות את פני החברה ואת החלוקה והאיזונים בין השכבות ובין האיזורים הגיאוגרפים השונים במדינת ישראל".

עטר לממשלה: "תפסיקו לריב"
"זו הזדמנות - בדיוק בשביל זה יש ממשלה. בגלל זה אני אומר: כוחות טובים בממשלה, גם מימין וגם משמאל, תפסיקו לריב. תראו את טובת המדינה לנגד עיניכם ותבצעו את הפעולות הנדרשות. תנו לעצמכם שנה לעשות רק למען המדינה ולמען התושבים ותחזרו בעוד שנה למריבות של הפוליטיקה הקטנה.


"אני לא מעלה על דעתי שמישהו בצמרת המדינה חושב ברצינות להכניס אותנו תוך למערכת בחירות נוספות. להשקיע מיליארדים על דבר שלא נותן כמעט כלום לאף אחד והתוצאות כמעט ידועות מראש", מוסיף עטר. "תפסיקו לריב, תייצרו שיתופי פעולה, תקשיבו לאזרחים! המצוקות רק התעצמו בחודשים האחרונים. אין שום סיבה שלא יהיה שיתוף פעולה כזה שמייצר תפיסה חברתית-כלכלית אחרת במדינה, ואז גם הבעיה של פיזור האוכלוסין תסייע גם להתפשטות הקורונה".


חסר רכיב