עמותת אדמתי
חסר רכיב

המגעים עם איחוד האמירויות לקידום חקלאות מדברית יוצאים לאור

25/08/2020
מגעים העסקיים שניהלו תחת הרדאר חברות וגופים ישראלים עם איחוד האמירויות, טרם ההודעה על ההסכם בין המדינות, יוצאים אט אט אל האור. המועצה האזורית רמת נגב ו-"אריאלי קפיטל", שהכריזו לפני כשלושה חודשים על הקמת מרכז חדשנות לתחומי הטכנולוגיות החקלאיות, (אג-טק) במועצה, חשפו כי במהלך השנה וחצי האחרונות התקיימו מגעים בינן לבין איחוד האמירויות לגביי שיתוף פעולה בתחום החקלאות המדברית.

הפגישות נערכו באירופה בהובלת ראש המועצה האזורית רמת נגב, ערן דורון, ונציגי מרכז החקלאות המדברית ברמת נגב. על פי הודעתם, "באמירויות רוצים גישה לידע שנצבר בפיתוח חקלאות מדברית בנגב על מנת לפתח חקלאות במדבר ולהגיע לתוצרים ואיכויות של תוצרת חקלאית ברמה של ישראל".
על פי הגדרתה, אריאלי קפיטל, "משקיעה בפלטפורמות חדשנות, האבים, אקסלרטורים, חברות מסחור אקדמיה וזרוע השקעות המאגדת בתוכה משרדים משפחתיים מהמובילים בארה''ב עם הון כולל של מאות מיליארדי דולרים".

שטחה של המועצה האזורית רמת נגב הוא הגדול ביותר בישראל - 4.2 מיליון דונם שמהווים כ-22% משטחה של מדינת ישראל. באזור מגדלים בעיקר ירקות, וערך התוצרת החקלאית מוערך בכ-600-750 מיליון שקל לשנה, כאשר כ-70% מהיבול מיועד לייצוא לשווקים באירופה ובארה"ב. ברמת הנגב פועל גם מתקן להתפלת מים מליחים ממקורות מקומיים, שתפוקתו השנתית 3.5 מיליון קוב מים באיכות גבוהה, המשמשים לצרכי הישובים ולחקלאות.
התאמת מים לסוג הגידול

במועצה האזורית רמת נגב פועלת תחנת ניסיונות בחקלאות בשם "מו"פ רמת הנגב" - אחד מבין שישה מרכזי מחקר ופיתוח אזוריים שמאז שנות ה-70 עוסק במחקר שהמטרה שלו היא קידום החקלאות האזורית. אין מדובר במחקרים תאורטיים ואקדמיים, אלא כאלה שתוצאותיהם עוברות באופן מיידי לחקלאים. כך למשל, לאור המחסור במים במדבר, כל משק מדברי יכול לדעת מה המיזוג האידאלי בין מים מתוקים למליחים שיתאים לסוג הגידולים שלו.

במהלך השנים ביצעו החוקרים והטכנאים במרכז מאות מחקרים יישומיים בתחומים כמו שימוש יעיל במים, פתרון לבעיות משותפות כמו מחלות קרקע ומזיקים, פיתוח מוצרים חדשים לרבות אקלום מוצרים קיימים, פיתוח אגרוטכניקה להעלאת הרווחיות בגידול, ליווי וביצוע הפרויקטים בין לאומיים בתחומי החקלאות המתקדמת ועוד. כלל הפיתוחים שימשו את חקלאי האזור להשבחת הגידולים, להרחבת היבולים ולהפקת ערך כלכלי מקסימלי מהם .

"אני מברך על חתימת הסכם השלום עם איחוד האמירויות שיוביל לשיתופי פעולה מדיניים וכלכליים בין המדינות ולשגשוג האזור כולו", אמר ראש המועצה ערן דורון, "מו"פ רמת הנגב, נמצא בחוד החנית של החקלאות המדברית המתקדמת ומפיץ כבר היום במדינות רבות ברחבי העולם ידע חקלאי וכלים יישומים. המו"פ שלנו יתגייס ככל שיידרש לטובת פיתוח וחיזוק החקלאות באיחוד האמירויות וירתום את הידע והניסיון הרב שיש לו על מנת לספק מזון, פרנסה ושלום במזרח התיכון".


לדברי אור חביב, שותף וראש תחום חדשנות באריאלי קפיטל, "אנחנו מדברים עם גורמים באיחוד האמירויות על קידום פרויקטים של חקלאות מדברית. הם רוצים גישה על מנת להיות בחזית של טכנולוגיות חקלאות מדברית. יש כוונה לשלוח לארץ צוותים ומשלחות מהאמירויות שיעברו הכשרות בתחום ברמת נגב".

עוד לדברי חביב, "אריאלי קפיטל ומועצת רמת נגב מקדמים מהלך ראשון שיספק לנציגי האמירויות גישה לידע חקלאי ויעסוק בגידול חקלאות מדברית. אחת האנקדוטות שעלו היא איך מגדלים תותים ואוכמניות במדבר בטעם טבעי ללא צורך להתבסס על יבוא. ידע בנושא קיים בישראל ובכוונתנו לסייע בתחום. השלב השני יהיה פיתוח מנגנון שיאפשר גישה לפרויקטים וטכנולוגיות כולל זיהוי טכנולוגיות רלוונטיות מישראל, וקידום השקעות בסטארט-אפים".

אריק בנטוב, שותף באריאל קפיטל, אמר כי "השיח החיובי שמתפתח בין הגורמים משני הצדדים משנה את כללי המשחק ומייצר הזדמנות לממש את הפוטנציאל הכלכלי במדינות המזרח התיכון. אנחנו נרגשים לראות איך אזור הנגב, שמובל על ידי רמת נגב, הופך לכוח המניע מאחורי הצעדים הללו והופך למוביל גלובלי בתחום החקלאות המדברית".


חסר רכיב