עמותת אדמתי
חסר רכיב

עסקת ענק נוספת לנטפים בהודו: תספק מערכות השקיה מתקדמות ל-35 אלף חקלאים

25/08/2020
נטפים זכתה בשלושה פרויקטי ענק של הקמת מערכות השקיה אזוריות בשיטה של "השקיה אזורית וקהילתית", היקף שלושת הפרויקטים הינו למעלה מ-85 מיליון דולר. חתימת ההעסקה הושלמה לאחרונה.פרויקטים אלו ממחישים את שיתוף הפעולה המוצלח בין חקלאים, ממשלת הודו ונטפים כדי לשפר את פרנסתם וחייהם של קהילות מקומיות בעזרת טכנולוגיות השקיה מדויקות ומתקדמות ופתרונות חקלאות דיגיטלית.

שלושת הפרויקטים החדשים כוללים 6 כפרים וכ-35 אלף חקלאים על שטח של 500 אלף דונם במדינת Karnataka (במחוזות Singatalur ו-Nandawadgi). זמן ההקמה של שלושת הפרויקטים יתפרס על כשנתיים ולאחר מכן תינתן תמיכה טכנית ואגרונומית למשך חמש שנים נוספות. במהלך התקופה תבצע נטפים את הפרוייקט במלואו תוך הכשרת החקלאים להפעלת המערכות המתקדמות. בשטח מתוכנן מגוון רחב של גידולים, ביניהם: בצל, צ'ילי, תירס, בוטנים, חמניות וגידולים נוספים.

פרויקטים אלו הם המשך של פרויקט ההשקיה הקהילתי המוצלח "Ramthal" אשר במדינתKarnataka שהושלם ב-2017, וכן כהמשך לארבעה פרויקטים במדינות Karnataka ו-Andra Pradesh בהם זכתה נטפים ב-2018 והמבוצעים בהצלחה בימים אלו. בכל הפרויקטים האלה נטפים עובדת עם חברת התשתיות ההודית Megha Engineering and Infrastructure Limited (MEIL). 

בזכות היכולת של נטפים והגורמים הממשלתיים לאגד את החקלאים ל"קהילות השקיה" נוצרת היתכנות כלכלית לבצע פרויקטים מקיפים וגדולים מבחינה תשתיתית ויחד עם זאת לספק לכל חקלאי באופן פרטני מערכת השקיה המתאימה לצרכיו ומבוססת על הטכנולוגיות המתקדמות ביותר שיש כיום, דבר שלא היה מתאפשר אם כל חקלאי היה צריך לדאוג לעצמו.שיטת ההשקיה הקהילתית הוצגה לראשונה בהודו על ידי נטפים כניסיון לייצר מודל בו חקלאים קטנים מקבלים מערכות השקיה בטפטוף שיעזרו להם לגדל יבולים טובים יותר ולהבטיח ייצור תוצרת חקלאית שמושפעת פחות משינויי האקלים ובכך להבטיח את היציבות והצמיחה הכלכלית של כל חקלאי וגם את היציבות והצמיחה האזורית. בכל פרוייקט נטפים מספקת את מערכות ההשקיה ממקור המים ועד לחלקות של החקלאים, בנוסף למערכת החקלאות הדיגיטלית המתקדמת -NetBeatTM, לשליטה, ניתוח ובקרה לכל חקלאי בפרויקט.

 מעבר לכך נטפים תספק במשך 5 שנים שירותים של הפעלת המערכות והדרכת החקלאים בכל ההיבטים של מעבר להשקיה בטפטוף כולל שינוי שיטות העיבוד המסורתיות וכל ההיבטים האגרונומים הכרוכים בכך. 

המעבר להשקיה מדייקת בטפטוף צפוי להכפיל את התפוקה החקלאית, לשפר את איכותה ולהביא לחסכון של כ-40% בצריכת המים והדשנים. בסה"כ במסגרת כל פרוייקטי השקיה האזוריים שבהם זכתה עד היום נטפים פועלת ב-202 כפרים בהודו ומשפיעה על 97 אלף חקלאים ועל שטח של מעל למליון דונם.


גבי מיודובניק נשיא ומנכ"ל נטפים: "דווקא בימים אלה של משבר גלובלי עסקה זו משקפת את הבעת האמון שיש בנטפים, בפתרונות שלה ובתוצאות בשטח. ייחודם של הפרויקטים הוא במודל הקהילתי הייחודי, שיחד עם ממשלות מקומיות מאפשרים למספר אדיר של חקלאים לשנות את חייהם לטובה. ממשלת הודו משקיעה סכומי עתק כחלק מאסטרטגיית היציאה מהמשבר הכלכלי בפרויקטים חקלאיים מתוך ראיה של חשיבות ייצור מקומי של מזון". 

עוד ציין מנכל נטפים כי החברה מתכוונת להרחיב את מודל הפרוייקטים הקהילתיים גם למדינות אחרות המאופיינות במספר רב של חקלאים קטנים.


חסר רכיב