עמותת אדמתי
חסר רכיב

מנכ"ל השומר החדש: עלייה משמעותית בגניבות חקלאיות

14/10/2020
ואל זילברמן, מנכ"ל 'השומר החדש', מספר על התגברות משמעותית בתופעת הגניבות בשטחים חקלאיים, לדבריו עד כדי פי ארבע מהתקופה המקבילה בשנה שעברה
"יש כרגע פשיטות אדירות של גנבים, בעיקר לגניבת רכוש ויבולים של חקלאים. אנחנו רואים משאיות שקוטפות עד אלף טון ואנחנו רואים גניבות קטנות של חמישים, מאה ומאה וחמישים קילו שאנשים מעמיסים ממקשות, שדות ומטעים".

על הבעיתיות דווקא בתקופה זו אומר זילברמן כי "מדובר בשטחים ענקיים. כל מי שמספר לשוטר שהוא עובד חיוני מקבל אישור להתקדם. השטח עם הרבה פחות נוכחות ופחות נוכחות משטרתית כי ההתעסקות של המשטרה היא במשימות חדשות של אכיפת מסיכות ומניעת התקהלויות והפגנות. מצד שני, וזו אולי הטרגדיה הגדולה, יש אבדן האמונה שהמקרה יטופל כך שפחות מחמישים אחוזים מגיעים לתלונה למשטרה".


לדבריו יש כעת אלפי מקרי פשיעה חקלאית שמתרחשים ברחבי הארץ וגם אם החקלאים תופסים את הגנבים בשטח היא אינה מגיעה לידיעת המשטרה, בשל אותו חוסר אמון. "השטח נמצא בתקופה מאתגרת וקשה", הוא אומר, אך מוסיף כי "מנגד אנחנו רואים גם תופעה מדהימה של ציבור רחב שמגיע, עוזר ומתנדב. 

היתרון הוא שחקלאות הוגדרה כעבודה חיונית כי אלו החיים שלנו ואנחנו רואים צעירים צעירות מבוגרים ומבוגרות שמגיעים לעזור בקטיף בבקרים והרבה מגיעים בלילות לשמירה ועבודה עם ג'יפים ואופנוענים בפריסה של כל הארץ ומגיעים לכל חקלאי שמאותת למצוקה". "יש כרגע מחסור אדיר של ידיים עובדות. יש פחות הגעה של עובדים מהרש"פ, מאפריקה ומתאילנד לעבודה. אפשר כעת לאייש לפחות 5000 משרות של חקלאות בטווח מיידי. 

ההזדמנויות לעבודה קיימות ואנחנו כארגון מקווים להגיע לגיוס של 600-700 עובדים". עוד מעיר זילברמן כי בתקופה זו של סגר מותר לאדם להיכנס לרכב ולצאת אל השטחים החקלאיים לעבודה חקלאית הנחשבת לעבודה חיונית ובכך ניתן גם להתאוורר מהמציאות הסגורה של הסגר.  
"אפשר לנשום אוויר במרחב הפתוח שהוא גם המרחב הבטוח יותר. כשמעדכנים שמעוניינים להתנדב מקבלים אישור אלקטרוני לעבודה חיונית ועל הדרך לעשות מצווה גדולה של יישוב הארץ".  

על התגברות תופעת הגניבות החקלאיות הוא אומר: "אנחנו רואים את זה קורה בשטחים גדולים שבהם יש יותר קושי נגישות. בעוטף כנרת היה אתגר גדול של גניבות מנגו, באזור מושב איתן בישובי העוטף היו גניבת הדרים, התחילו גם גניבות של אבוקדו. 

צריך להבין שהם גונבים את המזון שלנו. אנחנו יכולים להעיד על 450 משקים שעזרנו להם בחודשים האחרונים, רגע לפני פשיטת רגל". נושא נוסף שאותו מעלה זילברמן הוא המאמצים של ארגונו להביא לרכישת תוצרת חקלאית כחול לבן. "יצאנו בקמפיין שנקרא 'ישראל-פרמר'. 

המשמעות היא שלצד הקושי לגדל והמאמץ הגדול למנוע גניבות, חשוב שהצרכן הישראלי יבין שמעורבבת לו במרכולים עגבניה טורקית עם עגבניה הישראלית, וכך מגיע מצב שבו במושב אחיטוב משמדים מלפפונים כי המלפפון שמגיע לצה"ל מגיע מטורקיה". ב'שומר החדש' מחתימים אזרחים בקריאה לסמן את התוצרת הישראלית ומקווים להגיע למאה אלף חתימות שידרשו חוק שיחייב אזור כחול לבן במרכולים, וכל צרכן יחליט איזו סחורה הוא רוכש. 

"מעל שמונים אחוז מהציבור רוצים לקנות כחול לבן, ויודעים שהתוצרת מחו"ל היא באיכות נמוכה יותר. אנחנו רוצים להגיע למצב שבו בכל מרכול יסמנו את הפירות כחול לבן כדי שהציבור הישראלי יידע ויחליט מה הוא קונה. כרגע אין את האופציה לבחור. אין לנו ספק שאם תהיה אפשרות הציבור הישראלי יבחר כחול לבן. את זה אנחנו רוצים להשיג במקביל למאמצים לשמור ולסייע לחקלאים".


חסר רכיב