עמותת אדמתי
חסר רכיב

60 מיליון שקל נזק: 165,000 דונם של חקלאות נפגעו בגלל מזג האוויר הסוער לפני שבועיים

24/02/2022
הסערות שפקדו את ישראל בשבועות האחרונים והתאפיינו בתנאי מזג אויר קשים וכללו שלג, ברד, רוחות וקור קיצוני, גרמו לנזק משמעותי לגידולים חקלאיים ברחבי המדינה, והקשו על החקלאים בעבודתם השוטפת.

משרד החקלאות מפרסם הבוקר (ה') דו"ח ראשוני על היקף הנזקים שנגרמו לחקלאות בעקבות מזג האוויר הקר ואת שווי הנזק המוערך לחקלאים. כמו כן מבהירים במשרד החקלאות כי באמצעות הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, פועל על מנת לתת את המענה הטוב ביותר לצרכי החקלאי ויעניק פיצויים לחקלאים המבוטחים במסגרת הביטוח לנזקי טבע והביטוח הרב-סיכוני. 

חשוב לציין, כי המדינה משתתפת במימון הפרמיה למגדל בשיעור של 35% בביטוח נזקי טבע ובשיעור של 80% בביטוח הרב-סיכוני, בתקציב כולל של כ- 220 מיליון שקלים מדי שנה. הערכת הנזקים בגידולי החקלאות נעשים על ידי שמאי ולאחר הערכתו מתחיל תהליך שבסופו כספי הפיצויים יגיעו אל החקלאי. 

עד היום התקבלו בקרן כ-700 הודעות נזק ממגדלים שונים ומסיכום הנתונים עולה כי הנזק לכלל ענפי החקלאות מוערך בכ-60 מיליון שקלים. מרבית הפגיעה היא בגידולים בענפי הירקות והפירות: בענף הפירות נפגעו בעיקר גידולי אבוקדו, בננות והדרים בהיקף מוערך של כ-30 מיליון שקלים. בענף הירקות נפגעו בעיקר גידולי תפוחי אדמה, עגבניות ופלפל בהיקף  מוערך של כ-25 מיליון שקלים. גידולים חקלאיים נוספים שנפגעו כוללים גידולי חקלאות בעל (פלחה) וצמחי נוי. סך השטחים החקלאיים שנפגעו בסופה משתרע על כ-165,000 דונם כאשר מרבית מוקדי הפגיעות (כ-80%) ממוקמים באזורי מרכז וצפון הארץ. 

לקריאה באתר המקור- לחצו כאן

חסר רכיב