עמותת אדמתי
חסר רכיב

"אפשר לנצח את הותמ"ל" – תחת כותרת זו התקיים כנס החרום שיזמה 'אדמתי'

28/12/2017
כ 100 מחברי אדמתי לקחו חלק בכינוס החרום של העמותה שהתקיים במושב צופית (28.12.17). עמותת אדמתי בחרה להזמין לכנס דוברים המעורבים במאבקים ביישובים הנמצאים תחת איום עקב צו השעה ותמ"ל ולהעניק דגש ל'טיפים', ניסיון מצטבר, מידע ולקחים מתוך מאבקים של מושבים וקיבוצים נגד הפקעת אדמותיהם החקלאיות.

עמותת אדמתי קיימה כנס מיוחד לעניין הותמ"ל המושב צופית. כ 100 מחברי העמותה האזינו למידע ולקחים מתוך מאבקים בעבר ובהווה של חקלאים ממספר ישובים ובהם צופית, כפר סירקין, ניר צבי, כפר ביאליק, שבי ציון, ביל"ו, ניר עם, מעון, יתיר, כרמל, מגשימים, כפר מל"ל ועוד.
כינוס חרום הדגיש את מידת האיום, עד כדי איום קיומי המרחף מעל לישובים כפריים רבים שיתמקד בגזירת הותמ"ל המאיימת על עצם קיומם של יישובים חקלאיים רבים. בכנס הוצגה התמונה הכוללת של חזית הותמ"ל. בין היתר סופר כיצד נודע לישובים שהגזרה מגיעה גם לפתחם בהתראה של ימים בודדים ובמקרה כפר באליק, עם אפס זמן התראה.יו"ר אדמתי, גלעד אלטמן בירך את נוכחים ותיאר בקצרה את פעילויות אדמתי, כארגון חוצה תחומים, מגזרים וענפים, שנאבק למען השבת הזכויות בקרקע. גלעד הזכיר בין היתר את הפניות שיזם אל מקבלי החלטות ברמה הלאומית ואת ההצלחה לרכז במכתב פנייה אחד את חתימותיהם של ניר מאיר – מזכ"ל התנועה הקיבוצית, מאיר צור – מזכ"ל תנועת המושבים, עו"ד דודו קוכמן – מזכ"ל האיחוד החקלאי, אמיר ריטוב – יו"ר מרכז המועצות האזוריות וגלעד אלטמן – יו"ר אדמתי.

את הכנס הנחה שלמה אברמוביץ, יועץ אסטרטגי של אדמתי, שמעניק ליווי אסטרטגי למאבקים חקלאיים ביישובים רבים ולמאבקים סביבתיים.

ידיד כהן – יו"ר האגודה החקלאית כפר ביאליק, תיאר את המאבק שניהלה כפר ביאליק נגד הפקעת אדמותיה והציג את המתקפה המשולבת על אדמות הכפר, בכ-10 מהלכי הפקעה שונים. ידיד הגיש את חשיבות הפעילות האסטרטגית המשולבת, הכוללת הובלה על ידי אסטרטג, עורכי דין מהמעלה הראשונה, כלכלנים, אדריכלים, שמאים ועוד.

עו"ד רן שדה – יו"ר כפר ביל"ו תאר את המתקפה המשולבת על הכפר, מכיוון רחובות, מכיוון כפר עקרון ומכיוון בסיס צבאי סמוך. עו"ד שדה חלק מחוויותיו הטריות מאותו יום ובהן בין היתר: זימון לשולחן עגול גורלי לביל"ו בהתראה של שישה ימים; זימון הכפר לשתי ישיבות שונות בשתי מקומות שונים בירושלים; אמירות מעליבות מצד הותמ"ל, לעבר חקלאים וותיקים ובהן גם כמה שעלו על אדמות ביל"ו יחד עם הוריהם בשנת 1933.

משה ברנע – חבר הנהלת אדמתי וחבר כפר סירקין, דיבר על תופעת ה'בולענים' – יישובים עירוניים שבולעים או מאיימים לבלוע עוד ועוד יישובים כפריים.

בארי הולצמן – יו"ר אדמתי בעבר וחבר הנהלת העמותה דיבר על המועצות האזוריות כ'שחקניות' מרכזיות במאבקי היישובים הכפריים נגד הפקעת אדמות.

ערן בן נון – מתכנן ערים ורכז משמר התכנון חברה להגנת הטבע, תיאר את הדרך בה משמר התכנון עוקב ומנתר אחר פעילות הותמ"ל ואת הערך הרב שנוצר בזכות איסוף המידע העקבי והאינטנסיבי והמעורבות בכל הישיבות הנוגעות לותמ"ל.

עו"ד אמיר רנן תיאר את המאבק של המושב צופית נגד הפקעת אדמותיו והישגים מסוימים שהושגו במאבק זה.

ד"ר אבי שניידר – המרצה המרכזי בכנס, דיבר על ההיסטוריה של ההתיישבות ועל הקשיים שחווים המושבים בכל רחבי הארץ מסיבות חיצוניות ופנימיות.

שלמה אברמוביץ' הציג בפני משתפי הכנס מספר 'טיפים' חיוניים, שעבדו ועובדים במאבקים שונים המתנהלים ביישובים רבים: א. לקיים אסטרטגיה של בג"צים במסגרת מאבקים, מתוך הבנה שלהגשת בג"צ נכון ומנומק יש משקל במאבק הכולל. ב. להציע למדינה חלופות חכמות, מוכחות ומקצועיות לשכונות חדשות, תוך הקפדה על הגשת חלופה הכוללת את היקף יחידות הדיור שהמדינה שואפת אליו ג. ניהול מאבק רב ערוצי במסדרונות הכנסת, במשרדי הממשלה, בתקשורת לסוגיה, בקרב הציבור הרחב, בשיחות חשאיות ועוד. ד. שימוש רחב בכלים הדיגיטליים המתקדמים שיש כיום וברשתות החברתיות כמו פייסבוק, יוטיוב, וואטסאפ, אינסטגרם ועוד.יו"ר אדמתי, גלעד אלטמן: "הכנס היה חשוב ובעיתוי מעולה, כאשר סוגיית הותמ"ל פוגעת ביישובינו במלוא העצמה. נמשיך ביוזמות חוצות מגזרים למען החקלאים ונזמן במהלך 2018 מפגשים בנושאים בוערים נוספים."
 

ועוד אמר אלטמן: "הוראת השעה הדרקונית ותמ"ל עומד במוקד הליכי חקיקה חפוזים, בלתי מאוזנים וחסרי אחריות, שכובשים דונם אחר דונם, הורסים ישובים חקלאיים שלמים, מחסלים שדות מניבים לתפארת ודורסים באכזריות דרך חיים ומקור פרנסה של חקלאים בני חקלאים. האיכותיים מבין חברינו, שבחרו ללכת בדרכי הוריהם והורי הוריהם ולדבוק בערכי עבודת האדמה."

 

לקראת הכנס שאלתי ואני שב ושואל: מהו פשר צירוף המלים האבסורדי והמתריס 'הוראת שעה ותמ"ל'. איך ניתן לכנות חוק בכינוי הוראת שעה, כאשר הוא אחראי למחיקת פרקים בהיסטוריה הציונית ולחיסול לנצח נצחים של יישובים שהוקמו על ידי חלוצים בעמל, ביזע ובדם? איך ניתן לכנות זאת הוראת שעה, כהותמ"ל מביא בכנפיו הזמניות כביכול, ערי בטון ואספלט שישנו את חיינו כאן בארץ לתמיד. הוראת שעה? והרי היא משנה סדרי בראשית והורסת הרס בלתי הפיך את המרחבים הפתוחים המעטים שנותרו בין ריכוזי הערים."


תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב