עמותת אדמתי
חסר רכיב

המגזר הכפרי מופלה יותר מכל מגזר כפרי במדינות המפותחות וסובל מאפליה מוסדית ושלטונית

05/03/2018
פרופ' רחל אלתרמן ופרופ' מיכל פלגי מאוניברסיטת חיפה השלימו מחקר מקיף, ראשון מסוגו בארץ, על זכויות בקרקע ובדיור של המגזר הכפרי והשוואתן עם מדינות ה OECD. ממצאי המחקר, שהוגש למשרד החקלאות מקוממים אותה והיא נותנת להם ביטוי חריף בהרצאות ובמפגשים שונים.

אחד המפגשים התקיים במהלך השבוע האחרון בטכניון בחיפה. יו"ר אדמתי, גלעד אלטמן, השתתף במפגש שנערך במוסד נאמן ושמע את דבריה הנחרצים של פרופ' אלתרמן ובהם בין היתר: "המגזר הכפרי בארץ מופלה כפי שלא מופלה מגזר כפרי באף מדינה מפותחת. קיבוצים ומושבים סובלים מאפליה מוסדית ושלטונית חדה וברורה וזאת עקב דעות קדומות, עקב דימוי מסולף וגם עקב אימוץ אוטומטי של עיקרי פסק דין הקשת הדמוקרטית המזרחית."

פרופ' רחל אלתרמן - דברים נוקבים

פרופ' רחל אלתרמן - דברים נוקביםפרופ' רחל אלתרמן מוכרת כמי שאינה בוחלת בביטויים נוקשים ואומרת: "תוקפים קיבוצים ומושבים בשפה שמזכירה את השפה שבה האנטישמים תוקפים את היהודים. מתארים חקלאים כעשירי הארץ וכמי שסוחטים את הקופה הציבורית, בשעה שהמציאות הפוכה. המגזר הכפרי בישראל, מקיבוצי ספר עד מושבי עולים נרמס על ידי פקידות שמנהלת מדיניות קרקעית מעוותת."

במדור של הפרשן הבכיר סבר פלוצקר, במוסף ממון ב"ידיעות אחרונות" (02.03.18) צוטטו דבריה ועמדותיה של פרופ' אלתרמן בהרחבה.
פרופ' (אמריטה) רחל אלתרמן מהטכניון היא מתכננת ערים ומשפטנית ישראלית ועמיתת מחקר בכירה במוסד שמואל נאמן למחקר מדיניות לאומית. על-פי ויקיפדיה, היא נחשבת לחלוצת התכנון הסביבתי בישראל.

פרופ' אלתרמן פרסמה כ-170 מאמרים אקדמיים. רבים ממאמריה וספריה צוטטו והמלצותיה וחוות הדעת שלה כעדה מומחית יושמו פעמים רבות על ידי בית המשפט העליון, בתי משפט מחוזיים בישראל ובתי משפט בארצות הברית, והשפיעו רבות על קביעת ההלכות המשפטיות בענייני תכנון ומקרקעין.

בשנים האחרונות טוענת אלתרמן בין היתר: "המכרזים של רמ"י גרמו לייקור כל הדירות בארץ ולא את אלו שנבנו על קרקעות רמ"י. חובת המכרזים קובעת רף גבוה למחיר המקרקעין בישראל, כלומר כל המקרקעין בישראל."

בעיות נוספות שפרופ' אלתרמן מציפה: התכנון בישראל נכפה בדרך ריכוזית. הוא מגיע ממשרדי הממשלה ומרוחק מהתושבים בפריפריה, מהעיריות ומהערים; כל החלטה מקומית טעונה אישור של ממשלת ישראל, שנציגיה יושבים בוועדה המחוזית; אם רוצים להקים עוד גן ילדים, למה הפקידים בירושלים יודעים יותר טוב?

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב