עמותת אדמתי
חסר רכיב

בוטל הותמ"ל שאיים על כפר סירקין. התכנית עברה לדיון בועדה המחוזית לתכנון ולבנייה

15/03/2018

ניצחון ביניים במאבק נגד ותמ"ל סירקין. תכנית סירקין דרום תוחזר לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה ולא תקודם במסלול המהיר והדרקוני של הותמ"ל. ההצלחה הזו הושגה בזכות שיתוף פעולה נדיר באיכותו בין מטה המאבק של כפר סירקין, השכונות עמישב, הדר גנים ובילינסון, ראש המועצה האזורית דרום השרון, ד"ר מוטי דלג'ו וראש עיריית פתח תקווה, יצחק ברוורמן.

 

ההודעה הראשונית על ביטול הותמ"ל נמסרה מפי אביגדור יצחקי – יו"ר מטה הדיור, במהלך ישיבות ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, בראשות ח"כ יואב קיש (07.03 ו 11.03).

 

בעקבות הודעת יצחקי פנה ד"ר מוטי דלג'ו אל אביגדור יצחקי וביקש להודיע רשמית על ביטול ותמ"ל דרום סירקין. שעות אחדות אחר כך הגיע אל המועצה האזורית דרום השרון מייל מדקלה פרסיקו, מתכננת הותמ"ל ובו הודעה רשמית וסופית על ביטול ישיבה בנושא, שנקבעה ל 20.03.18 ועל ביטול התכנית במסגרת הוועדה למתחמים מועדפים.


יו"ר אדמתי, גלעד אלטמן: "אני מברך על ההישג הנדיר של כפר סירקין, גם אם הוא זמני עדיין. מדובר ביישוב לתפארת, שעלה על הקרקע ב 1936. עוד אחד מאותם יישובים שמסמלים חלוציות, הקרבה ואהבת הארץ. קשה לחשוב על מציאות בה מדינת ישראל עוקרת מן הקרקע יישוב חקלאי כמו סירקין והופכת אותו מישות חקלאית ליישוב קהילתי נטול אדמות חקלאיות מניבות."

 

הדמייה של מפלצת הבנייה המתוכנת במתחם סירקין


גלעד אלטמן אומר עוד: "עמותת אדמתי תעתור לבג"צ כנגד חוקיות הותמ"ל, כדי שיישובים חקלאיים רבים נוספים יינצלו מציפורני הגזירה הקשה מנשוא ששמה ותמ"ל. אנו שואפים לסייע במהלך הזה לישובים כמו מגשימים, כפר ביל"ו, צופית, כפר ביאליק, גני יוחנן, רמת יוחנן ועוד. מכנים את הותמ"ל 'הוראת שעה', אבל אין שום דבר זמני בהרס יישובים ובחיסול אדמות חקלאיות. לדאבון הלב, מדובר בהרס בלתי הפיך."

 

שלמה אברמוביץ', יועץ אסטרטגי למועצה האזורית דרום השרון, שמלוה בין היתר גם את המאבק בגזרת סירקין אומר: "להצלחה הזו אחראית  קבוצת לוחמים איכותית, נחושה, נדירה ויעילה מכפר סירקין ומשכונות סמוכות בפתח תקווה ובהן הדר גנים, עמישב ובילינסון. הקבוצה הזו הצליחה לבצע את הבלתי ייאמן. אל פעילותה המוצלחת הצטרף גם שת"פ מתמשך בין ראש המועצה האזורית, מוטי דלג'ו לבין ראש עיריית פתח תקווה, יצחק ברוורמן. הלוואי והיה מתקיים שיתוף פעולה כזה בכל המקומות בהם מתקיים מאבק כנגד גזירת ותמ"ל."

רקע: ותמ"ל סירקין דרום היא אחת משלוש תכניות בנייה שמקודמות במתחם סירקין ואשר אמורות לכלול כ 16 אלף יחידות דיור. התכנית הותמ"לית גררה התנגדות נרחבת מצד חקלאי ותושבי כפר סירקין, שהתכנית איימה על 562 דונם אדמה חקלאית של הכפר. אל מאבק כפר סירקין הצטרפו תושבי שכונות מפתח תקווה ובהן הדר גנים, עמישב ובילינסון.

 

תושבי הכפר ותושבי השכונות הקימו מטה מאבק משותף שהתגלה כמטה יעיל, מחודד ונחוש, שהצליח להעלות את תכניות הבנייה באזור סירקין אל ראש סולם ההתעניינות של וועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת ואל המודעות של חברי הוועדה, יו"ר הוועדה, יואב קיש וגם של חברי הותמ"ל.

 

רועי סער, תושב סירקין דיבר בוועדה בשם ועד הפעולה וחידד את הכאוס האורבני והתחבורתי הצפוי לאזור, אם וכאשר יוגשמו תכניות הענק לבנייה באזור.

 

ראש המועצה אזורית דרום השרון, ד"ר מוטי דלג'ו אומר: "ותמ"ל סירקין דרום איימה לחסל את העתודה החקלאית האחרונה של כפר סירקין – מושב של חלוצים, מבוני הארץ הזו, שעלו לקרקע ב 1936. המסלול המהיר והדורסני של הותמ"ל אמור היה לחסל את הריאה הירוקה ואת המורשת החקלאית המפוארת שמייצג כפר סירקין ולגרום לאסון תכנוני ותחבורתי."

 

דלג'ו אומר עוד: "המאבק של חקלאי ותושבי כפר סירקין, בעידוד ובליווי המועצה, זכה להישג נכבד, הרבה בזכות צוות פעולה נחוש, חרוץ, מוכשר ומקושר, שפעל להשגת תוצאה זו. הם ראויים לכל שבח. אפשר לשמוח על התוצאה לעת עתה, אך יש לזכור שהדיונים בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה אינם קלים. גם במסגרת זו נידרש לנהל מאבק נחוש, חכם ויעיל ולגייס את כל הכוחות המקצועיים הדרושים כדי לסכל את התכנית. אתגייס לכך במלוא יכולותיי."

     

המאבק נגד ותמ"ל סירקין נמשך חודשים. חברי מטה המאבק פעלו בו זמנית במישורים ציבוריים, פוליטיים ותקשורתיים וקיימו שיתוף פעולה הדוק עם תושבי פתח תקווה מהשכונות הדר גנים, עמישב ובילינסון. בד בבד התקיים שיתוף פעולה הדוק בין ראש המועצה, מוטי דלג'ו לבין ראש העיר פתח תקווה, יצחק ברוורמן. הפעילות כללה בין היתר שיחות שקטות עם גורמים בכנסת ובוועדת הפנים, פעילות מול התקשורת והפגנות בצמתים.  

 

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, בראשות ח"כ יואב קיש (ליכוד), קיימה שני דיונים בנושא הארכת חוק הותמ"ל בשנה. הרמז הראשון לביטול ותמ"ל סירקין היו דברים שנאמרו על ידי אביגדור יצחקי. בהמשך נאמר, כי דברים שנאמרו בישיבה על ידי נציגי המדינה, כמוהם כהבטחה שלטונית.

 

חשוב לציין: התכנית שבוטלה השבוע היא אחת משלוש תכניות במתחם כפר סירקין, בהיקף של כ-16 אלף יחידות דיור. התכנית נחשבת כאחת מתוכניות הדגל של הוותמ"ל. על המתחם המכונה דרום סירקין תוכננו להיבנות כ-4,000 דירות. רוב המתחם שניצל לעת עתה משתרע על השטח המוניציפלי של המועצה האזורית דרום השרון. השטחים הנוספים שייכים לפתח תקוה.

 

ההתנגדות לתכניות הבנייה במתחם סירקין נובעות מהרצון לשמר את החקלאות במושב ואת השטחים הפתוחים באזור. לצד השיקולים הסביבתיים והחקלאיים קיים חשש ממשי מכאוס אורבני ותחבורתי, עקב מחסור בתשתיות, צפיפות, עומסי תנועה ופגיעה חמורה באיכות חיי התושבים הכפריים והעירוניים.

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב