עמותת אדמתי
חסר רכיב

מיזם המייסדים (4) יהושוע גרוסמן, ממייסדי קיבוץ ניר עם

30/06/2018
יהושוע גרוסמן הוא אחד ממייסדי קיבוץ ניר-עם, כיום על גבול רצועת עזה. גרוסמן, ניצול שואה ומי שישב בכלא עכו כשנה וחצי, היה אחד ממקימי ההכשרה ניר חיים בקריית חיים. בתום ההכשרה, עלו הוא וחבריו על הקרקע, במקום שהוגדר אז 'ההתיישבות הדרומית ביותר'.

הסרטון המצורף הוא סרט מס' 4 ב'מיזם המייסדים' של 'עמותת אדמתי'. הסרטונים הקודמים במיזם זוכים לאלפי שיתופים וצפיות.רקע נוסף על קיבוץ ניר-עם: ניר-עם שוכן על כביש 34 בצפון הנגב המערבי, 71 ק"מ מתל אביב, 45 ק"מ מבאר שבע, 16 ק"מ מחוף הים ומשתייך מוניציפלית למועצה האיזורית שער הנגב.

הקיבוץ, אז בשם "ניר חיים", נוסד בערב ט"ו בשבט, 19 בינואר 1943 בנגב על-ידי קבוצה של בוגרי תנועת "גורדוניה" ממזרח אירופה שהתחילו את חייהם המשותפים בארץ באיזור הקרייות.
ב-1946 קבוצת "ניר-חיים" שינתה שמה ל"ניר-עם" – סמל לניר שדה של חלוצי העם באדמת הלאום.

בניר-עם נמצאו מקורות מים שאפשרו תכנון והרחבת ההתיישבות בנגב, ובעת מלחמת העצמאות הייתה לקיבוץ תרומה אסטרטגית מכרעת.

לאורך השנים נקלטו בקיבוץ גרעינים מתנועת "הבונים" מארגנטינה, מצרפת וממרוקו, ובוגרי תנועות נוער ישראליות. מגוון ארצות המוצא תרם לפלורליזם ופתיחות תרבותית.

משנת 2002 ניר-עם מתנהל לפי המודל של "קיבוץ מתחדש" בו משתלבים עקרונות הערבות ההדדית עם הפרטה ושיוך דירות ונכסים.

כלכלת הקיבוץ מבוססת על ענפים המתנהלים רובם כתאגידים. חקלאות, תעשייה, תיירות מסגרות חינוכיות ושירותים שונים. חברים רבים פונים לתעסוקה בשוק החופשי.

כיום אוכלוסיית היישוב מונה כ-400 נפש. מלבד חברי הקיבוץ וילדיהם, נמנים עליה תושבים קבועים וכ-100 סטודנטים ממכללת ספיר. הצמיחה הדמוגרפית הינה יעד מרכזי של קהילת ניר-עם, השואפת לגדול על-ידי קליטת חברים חדשים .

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב