עמותת אדמתי
חסר רכיב

כעשרים קיבוצים הצטרפו עד כה לפורום הקיבוצים למעורבות חברתית שמקדם יוזמות קהילתיות ברחבי הארץ

16/09/2018

כעשרים קיבוצים הצטרפו עד כה לפורום הקיבוצים למעורבות חברתית שמקדם יוזמות קהילתיות ברחבי הארץ. הפרויקט המשמעותי הראשון שלו, שכבר יצא לדרך, הוא הקמת המכינה הקדם־-צבאית רעות שביחיעם. ראשת הפורום דניאלה לבנסארט (כרמים) מאמינה שזו העת של עוד קיבוצים להצטרף למעגל העשייה: "צריך לקום עכשיו, לאחד כוחות ולייצר שינוי במציאות הישראלית"

מעורב קיבוצי

30 חניכות וחניכים בוגרי כיתה י"ב החלו בתקופה האחרונה את מכינת "רעות" של התנועה הקיבוצית וארגון "החלוץ". המכינה לא יכולה היתה לקום ולפעול ללא מימון של פורום הקיבוצים למעורבות חברתית, שהוקם ממש לפני שנה והחליט לממן את הקמת המכינה ב- 100,000 שח, בנוסף לסכום זה תרם קיבוץ שמיר 50,000 ש"ח נוספים.

פרויקט שהוקם השנה ויכול להמשיך ולפעול תודות לתרומה מפורום הקיבוצים המעורבים הוא פרויקט יה"ב שהוא יוזמה של נחשון אלוני (עין החורש) וקבוצת צעירים בוגרי שנת השירות של התנועה הקיבוצית.

 לדברי אלוני: "הקמת יה"ב נבעה מההבנה כי התנועה הקיבוצית משלחת מדי שנה 1000  ש"שינים, ביכולתה לחנך את הנוער בצורה אשר תדחוף אותם להתגייס לשירות משמעותי, לתפקידי קצונה ופיקוד ולאחר מכן לתפקד כסוכני שינוי בחברה הישראלית. אחת ממטרות הפעילות של התוכנית היא ליצור מחדש את הזיקה של הצעירים לרעיונות של תנועת העבודה, הציונות והחלוציות ולעודד אותם לפעול ולקחת חלק פעיל בעיצובה של החברה בישראל. באמצעות פורום הקיבוצים המעורבים הצלחנו השנה לבסס את התכנית ולגייס מלגאים לשנת תשע"ט. אנו רואים בפורום גוף חשוב שיוכל לעזור להשיב את צעירי הקיבוצים וההתיישבות העובדת חזרה אל קדמת הבמה בישראל".

הפורום הכולל עד היום 20 קיבוצים ובראשו עומדת דניאלה לבנסארט (כרמים), שם לו למטרה לאגם משאבים כספיים ממספר רב כמה שיותר של קיבוצים על מנת לתרום לפרויקטים לקידום החברה הישראלית על מנת להתחיל מהלך בעל פוטנציאל להשפעה ארוכת טווח על התנועה הקיבוצית והחברה הישראלית כולה.

הקיבוצים הראשונים שהצטרפו לפורום הם  שמיר, משמר העמק, רביבים, בארי, החותרים, כרמים, שער העמקים, משאבי שדה, יזרעאל, גברעם, להב, נוה איתן, רמת רחל, יגור דליה, להבות חביבה ורבדים.

"הקיבוצים שחברים עד כה בפורום הם מגוונים באופיים, אך המשותף להם – הוא שהם קיבלו החלטה שעשיה חברתית היא משימה לאומית וקיבוצית בעת הזו". אומרת לבנסארט.

והיא מוסיפה: "חודשים ספורים לאחר הקמתו השלים הפורום בהצלחה וביעילות סיבוב תמיכה ראשון לשנת 2018 בסכום של מעל 200,000 ש"ח.  יעדי התמיכה הם פרויקטים מחוללי שינוי, ברוח ערכי התנועה הקיבוצית.  100% מהכספים של הקיבוצים, מועברים ישירות לפרויקטים. ללא מנגנון מסורבל, וללא תקורות".

יערה טופל – כהן (קרית ענבים), מנהלת את הקהילה בקיבוץ גברעם: "אחרי שעברנו, כולנו כקיבוצים וכתנועה את שנות המשבר הגדול, שנים שכל קיבוץ היה עסוק בעצמו, היום הקיבוצים הרבה יותר חזקים – כלכלית וחברתית, ולתפיסתי, היום יותר מתמיד הזכות והחובה להשפיע על הסביבה שלנו.

מדוע החלטתם להצטרף לפורום?

"נחשפנו לפורום, המנהלת העסקית של הקיבוץ, פאולה בן גל, ואני בכנס ההנהגות האחרון. נכון, כל קיבוץ כל שנה בוחר את התרומה שלו לקהילה, אבל ראינו לנכון להצטרף למשהו רחב יותר, מתוך המחשבה שכל אחד הוא אור קטן וכולנו אור איתן, החיבור הזה מגדיל את מעגלי ההשפעה וחשוב לנו להיות במקום כזה. התרומה לכלל הציבור הישראלי היא שלב טבעי נוסף בתהליך שעוברים אצלנו בגברעם ובתהליך שעוברים הקיבוצים. אנחנו, הקיבוצים, חייבים לתפוס שוב את מקומנו בחברה הישראלית – מקום חזק ומשפיע.

אנחנו בקיבוצים מחנכים מגיל מאד צעיר לעשייה חברתית ותרומה, אם הילדים לא יראו את ההורים שלהם עושים ומתנדבים הם לא יעשו בעצמם".

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

התנדבות בקיץ

| 5/1/2020

הי
קוראים לי ליעם אליאב ואני מכיתה יא מרמת השרון.
תמיד רציתי לטעום מהחוויה הקיבוצית, זה נשמע מדהים לגור במקום שבו כולם מכירים את כולם, שאתה יכול להיות בו עצמך, לחזור לשורשים, ולהשתחרר קצת מהרעש שיש בעיר.

אני ועוד 2 חברים רוצים לבוא להתנדב בקיץ אצלכם, באחד הקיבוצים.
להתנתק לכמה ימים מהעיר ומהמרכז ולהרגיש אפילו לקצת איך זה ומי אלה אותם קיבוצניקים...

למה אנחנו מתכוונים? נגיע אליכם ונתנדב, במשק, ברפת/בחקלאות, בחדר אוכל, בכלבו, בגני הילדים, בשדה ובעצם נהיה שם לכל דבר שתצטרכו.

נשמח אם תוכלו לארח אותנו בבית מסוים/בבית פנוי (אם יש כזה דבר )

אנחנו מדברים על החופש הגדול או לחילופין בחופש פסח כך שנוכל להגיע לכמה שיותר זמן ועם פחות דאגות על הראש.
(אנחנו מדברים על סדר גודל של כמה ימים)

נשמח לתשובה
ליעם 0558860288
liam270303@gmail.com

חסר רכיב