עמותת אדמתי
חסר רכיב

משרד החקלאות נערך לקראת פסח: אין צפי למחסור בתוצרת טרייה בתקופת החגים, פרט לבצל

17/03/2019

משרד החקלאות נערך לקראת פסח:

אין צפי למחסור בתוצרת טרייה בתקופת החגים, פרט לבצל

המשרד נערך למחסור בביצים וחמאה

משרד החקלאות ממשיך לעקוב אחר השינויים בשוק ויעדכן את הציבור בהתאם                                                                                           

כחלק מהיערכות משרד החקלאות לקראת הפסח, ולאחר ניתוח ראשוני של נתוני התוצרת הטרייה, נמצא כי אין צפי למחסור בתוצרת הטרייה – אשר כוללת בשר, ביצים, ירקות ופירות, פרט לבצל, בו ייתכן מחסור קל. מכסות יבוא יפתחו בהתאם לצורך.

בימים האחרונים, עקב מחסור במלפפון, עולה המחיר לצרכן, על כן משרד החקלאות פתח מכסת ייבוא קטנה (180 טון), וזאת בתיאום עם נציגי החקלאים. בנוסף, משרד החקלאות נתן אישורי ייבוא לבצל עקב המחסור בבצל בארץ ובעולם, הגורם לעליית מחירים. בשונה מהמלפפונים, בצלים ניתנים לאחסון בקירור לאורך זמן, ולכן יש חשש שמגדלים גדולים של בצל או יבואנים גדולים יגרמו לעליית המחיר של הבצל לקראת פסח כתוצאה משחרור "מבוקר" מהמקררים. לאור החשש, פתח המשרד מכסות ייבוא, בכדי לאפשר מחיר סביר מבלי לפגוע בחקלאים הקטנים.

ככלל, סך כל הייבוא של תוצרת צמחית מחו"ל הינו קטן מאוד ומהווה כ-3.7% מהפירות והירקות הנאכלים בארץ. בנוסף, ישראל מחויבת לייבא חלק מהפירות והירקות על פי הסכמי סחר בין מדינות. יצוין כי, אם ישראל לא תתיר ייבוא מאירופה, ייאסר היצוא החקלאי הישראלי לאותה מדינה או לאיחוד האירופי כולו.

חלק מאישורי הייבוא של תוצרת חקלאית ללא מכס ניתנים רק כאשר יש מחסור בשוק עקב דרישה מוגברת בחגי תשרי ופסח, או עקב מחסור נקודתי בפרי או ירק כתוצאה ממחלה לא צפויה. בנוסף, בחלק מהגידולים הצמחיים קיימים הסכמים עם נציגי החקלאים, לפיהם אם מחיר המלפפון או העגבנייה עולה מעבר למחיר המוסכם, ניתן לפתוח ייבוא של מלפפונים או עגבניות ללא מכס.

בפסח הקרוב צפוי גם מחסור בביצים ובחמאה מקומית, ועל כן פתח המשרד מכסות ייבוא לביצים בהיקף של 75 מיליון ביצים. לעומת זאת, לא ניתן אישור ממשרד האוצר ליבוא חמאה, ללא מכס, ועל כן עלול להיווצר מחסור בחמאה ומחירה של חמאת הייבוא עם המכס, עלול להאמיר לקראת הפסח.

לא צפוי מחסור בירקות ופירות למעט בצל. כמו כן, לא צפוי מחסור בבשר בקר או בעוף טרי וקפוא. גם במוצרי חלב, לרבות קוטג', לא צפוי מחסור.

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב