עמותת אדמתי
חסר רכיב

עו"ד רון רוגין מעניק סקירה עובדתית, בנוגע למהלכי שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ, למען חקלאי מעון, יתיר וכרמל

16/08/2019
עו"ד רון רוגין, שמלווה יישובים כפריים רבים במאבקים שונים ובהם המאבק נגד גזירות הותמ"ל, נותן סקירה קצרה שמבהירה את העובדות, בעקבות הסערה שיצרה החלטת שר התחבורה, בצלאל סמוטאריץ, להקפיא את תכנון הכביש מדה תימן לאופקים. שווה להתעמק ולקרוא:

"אני מפרט כאן נתונים עובדתיים עיקריים, השופכים אור על האמת לאמיתה, כך -

ממשלת ישראל יצאה מגדרה, בהיקף שלא היה כדוגמתו, כדי להעביר כספים, תקציבים ומשאבים לעיר אופקים. ב 20.2.2017 נחתם הסכם הגג בין רשות מקרקעי ישראל (מטעם המדינה), עירית אופקים והחברה הכלכלית אופקים. הסכם הגג כולל הזרמת 450 מיליון ₪ בתור תשתיות לאופקים הקיימת (מהם 30 מיליון ₪ עבור מנהלת הפרויקט) ועוד ׳עמלה גלובאלית׳ פנומנאלית של כ 14%(!) מהפרויקט כולו (סך כל ביצוע העבודות) עבור עירית אופקים או החברה הכלכלית.

הסכום של 450 מיליון ₪ לאופקים, כולל בין היתר למעלה מ 20 מ ₪ עבור שיפור הכניסה לעיר; 52,832 א ₪ לתחבורה בעיר; 75,976 א ₪ לכבישים ודרכים בעיר; 64,520 א ₪ לניקוז ותשתיות; וכיוצא באלה. הזרמת תקציבים אדירה וזאת בנוסף לעמלה הגלובאלית העשויה להגיע למאות מיליונים רבים מאוד נוספים.
דומה, כי יש כאן כפיות טובה כלפי ראש הממשלה.

הטענה כי ממשלת נתניהו או מושבי הנגב או גדש הר חברון מונעים את פיתוח אופקים משוללת יסוד. להיפך: הותמ״ל אישרה ופרסמה למתן תוקף - על חשבון אדמות חקלאיות שהיו של מושבי הנגב - את תכנית תמ״ל 1027 (׳חורשת נוח׳). התכנית כוללת למעלה מ אלף יח״ד וכ 50 אלף מ״ר למסחר ותעסוקה. בפועל, לאחר למעלה משנתיים וחצי, לא נבנתה אף יחידת דיור ולא החלה הבניה; שווקו כ 6% מקיבולת הפרויקט (56 יח״ד ב מאי 2019; טרם החלה הבנייה); ומגרש מסחרי אחד בודד (מגרש 802; תמורת 1 מ ₪). במילים אחרות, קיבולת של 2,330 מ״ר מסחר ותעסוקה (מתוך 50,000 מ״ר ) שווקה.

השיווקים המועטים בחורשת נוח - שהייתה קרקע חקלאית שנהרסה -מלמדים על הצורך המועט בעוד קניונים ומרכזי מסחר, על חשבון הרס הקרקע החקלאית, באופקים. מוצע כי מר דנינו יתמקד בעשייה קונסטרוקטיבית למימוש חורשת נוח.

יתר על כן - תכנית ׳אזור תעשיה דרומי - אופקים׳ (127/03/) אושרה ופורסמה למתן תוקף ב 27.12.2017; זו תכנית ענק, לשימושי תעשיה, תעסוקה ומסחר והיא כוללת שינוי ייעוד והרס קרקע חקלאית. החקלאים שוב החרישו והסכימו. זו תכנית על 708 דונם עם קיבולת בנייה פנומנאלית של 342,000 מ״ר לתעסוקה, 29,000 מ״ר למסחר ועוד שטחים למבני ציבור. למרות שהתכנית בתוקף, לא הוקם שום מפעל, שום מיזם תעסוקתי. יצוין, כי יש באופקים שטחי ענק מבונים ונטושים כולל המבנה הנטוש הגדול בדרום הארץ: מפעל אופאר שהשתרע על רבבות מ״ר מבונה והוא עומד סתם, מוזנח, עזובה משוועת. מדוע לא לשקם אותו במקום ללטוש עיניים לקרקעות חקלאיות מטופחות?!

החקלאים מבקשים את המעט שבמעט: פיצויים חקלאיים לפי המינימום שהמדינה הודיעה כי הוא מוכנה לשלם לחקלאים ערבים בגליל (40 א ₪ לדונם המשווק לפעמים, במחיר שהוא פי חמישה ופי עשרה).

החקלאים הערבים כמובן דחו את ההצעה (הם מקבלים בפועל גם 200,000 ₪ לדונם). בג״ץ הקשת הדמוקרטית קבע כי יש לשלם פיצוייים חקלאיים; כעת מנסים לגזול זאת בתואנה כי באופן רטרואקטיבי הקרקע - לאחר שלושים שנות עיבוד רצופות והשקעות עתק -היא בעצם ׳קרקע זמנית׳. רשעות לשמה וציניות לשמה.

הפריפריה כולה ביחד; חבל שראש עירית אופקים נפל למלכודת של רשות מקרקעי ישראל, שתכליתה לפלג ולסכסך בין הקהילות בפריפריה; הוא נהפך למשרתם של הביורוקרטיה המשפטית בהנהלת המינהל.

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב